Bir dönem televizyon izlemenin çocuklar üzerinde oluşturduğu  olumsuz etkisine yönelik araştırmaların kapsam alanı genişledi.  Televizyon kadar cep telefonları ve tabletlerin de çocukların gelişimlerini olumsuz etkilediği artık bir gerçek. Literatüre, ekran  karşısında fazla vakit geçirmenin çocukların bilişsel, duygusal ve davranışsal gelişimine yönelik etkilerini masaya yatıran yeni bir araştırma daha ekleniyor.

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü  (National Institute of Health, NIH) tarafından başlatılan araştırma  ekran karşısında vakit geçiren çocukların duygusal ve zihinsel gelişiminin nasıl değiştiğini göstermeye çalışıyor. “60 dakika” adını alan araştırmaya yaşları 9 ila 10 arasında değişen 11 bin çocuk katılacak.

10 yıl botunca takip edilecek çocuklardan elde edilen erken sonuçları ise iç açıcı değil. Bloomberg‘de yer alan habere göre,  şu ana dek yedi saatten fazla günlük ekran kullanımı olan 4,500 çocuğun beyin taraması yapıldı. Taramada  fiziksel dünyanın bilgisini işleyen en dış katman olan beyin korteksinin erken dönemde inceldiği gözlemlendi.

NIH’te araştırmanın başındaki isim Gaya Dowling ise değerlendirilen testlerden bir sonuca varmak için henüz erken olduğunu düşünüyor.  “Ekran zamanından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyoruz. Bunun kötü bir şey olup olmadığını bilmiyoruz ”diyen Dowling bunun uzun vadede anlaşılabileceğini belirtiyor.

Son olarak araştırmaya 300 milyon dolar bütçe ayrıldığını paylaşalım.